22 | 08 | 2018

День історика у японському стилі

Починаючи з минулого року, кафедра вітчизняної та зарубіжної історії ГІІМ відновила у Бахмуті традицію святкування професійного свята – Дня історика. Цього року захід відбувся 6 квітня 2017 року. Оскільки нинішній рік оголошений Роком Японії в Україні, День історика був проведений у японському стилі. Викладачам і студентам захотілося – і, сподіваємося, – вдалося відшукати точки перетину української і японської культур, відчути близькість українцям особливої філософії, що лежить в основі японської культури.

Окрім цієї глобальної лінії, в основі ідеї свята було також покладено поєднання знаменних для ін’язу березневих дат – власне Всесвітнього дня історії (28 березня), а також Всесвітнього дня поезії (21 березня), і, нарешті, значимої для української культури і ментальності події – свята Великодня (16 квітня).

Святковий захід відкрила завідувач кафедри вітчизняної та зарубіжної історії Г.П. Докашенко, яка звернула увагу на те, що саме американський історик японського походження Гіроакі Куромія одним з перших дослідників відчув необхідність звернутися до історії Донбасу і поставив на порядок денний ті позитивні і негативні реалії цього складного культурно-історичного регіону, які гостро унаочнились у наші дні у практичному вимірі і стали  предметом пильної уваги істориків, соціологів, антропологів останніми буремними роками. Наприкінці 80-х років минулого століття професор Індіанського університету написав працю із промовистою назвою «Свобода і терор у Донбасі. Українсько-російське прикордоння, 1870-1990-і роки», у якій запропонував пояснення витоків складності нашого краю, а минулого року вийшла його нова книга з не менш промовистою назвою «Донбас у вогні».

Захід було продовжено читанням японської класичної поезії – хайку – у виконанні студентів першого курсу. Це традиційний жанр японської поезії, якому властива споглядальність, відображення гармонії душевного стану людини з природою, показ теперішнього моменту. Історики ін’язу, готуючись до свята, відкрили для себе, що, незважаючи на не близькість – на перший погляд – українського і японського світів – образи японської поезії прекрасно вкладаються у образи і архетипи української ментальності. Цю думку підкреслювало вбрання виконавців японської поезії – студенти були зодягнені у японський і український національний стрій.

Про філософські принципи, які лежать в основі японської культури, японський світогляд і традиції розповів друг кафедри вітчизняної та зарубіжної історії, науковий співробітник Часовоярського промислового історико-краєзнавчого музею В.О. Богуненко.

Прагнучи віднайти близькість української і японської культур, організатори свята запросили Валерія Богуненка виступити також й у іпостасі поета – лауреата літературного конкурсу «Рукомесло»-2002, членами журі якого – літературознавцями – свого часу була відзначена схожість його творчості з рисами далекосхідної поезії. Виступи української поезії гармонійно перетекли у виконання української музики. Студент Микита Безмен виконав на флейті українські народні пісні.

Втілюючи ідею поєднання Всесвітнього дня історії і Всесвітнього дня поезії, наші викладачі і студенти спробували продемонструвати близькість історії і літератури на прикладі творчості українських поетів Донеччини. Були підібрані такі особистості поетів краю, які дозволили показати як їхній індивідуальний життєвий шлях і поетичний талант, так і відобразити на прикладі їхніх біографій певні соціальні типи людей з властивими для них варіантами домінуючої лінії соціальної поведінки. У особистій долі кожного з обраних поетів по-своєму відобразилась і вплинула на їх життя велика історія. Після короткої характеристики життєвого шляху кожного поету, студентами були виконані їхні поетичні твори. Так, студенти Н. Власов і М. Безмен виконали поезії Василя Стуса, М. Безмен і А. Суздальцев, Д. Мухін – вірші Віктора Соколова, А. Суздальцева і А. Ландік – поезії Галини Гордасевич, А. Петросян і Д. Москот – Олега Орача (Комара), Ю. Стоцька – вірш Лідії Колеснікової.

Завершальним акордом святкового заходу до Дня історика була постановка сюжету, пов'язаного із очікуваним святом Великодня. Студенти першого курсу показали сценку під назвою «Одного дня напередодні Великодня». У широкому розумінні в основі сюжету була покладена вічна тема стосунків чоловіка і жінки. Студенти спробували жартівливо зобразити життєвий епізод сільської молоді Бахмутського краю початку минулого століття, пов'язаний із вбиранням і відвідуванням так званої «вулиці» – традиційної форми дозвілля, своєрідного клубу спілкування парубків та дівчат. Акцент був зроблений на відмінностях у поведінці і світосприйнятті чоловіків і жінок.

Захід, присвячений Дню історика, приніс багато позитивних емоцій як його організаторам і учасникам, так і глядачам і гостям.

Ю.Р.Стуканова, кандидат історичних наук, викладач кафедри