22 | 08 | 2018

Всеукраїнська благодійна акція «Книжка на Схід»

21 вересня цього року стартувала нова хвиля Всеукраїнської благодійної акції «Книжка на Схід». Метою поїздок є оновлення бібліотечних фондів та проведення культурної комунікації з жителями сходу. 

 Першим заходом акції стала зустріч зі студентами і викладачами Горлівського інституту іноземних мов у м. Бахмут. Вона пройшла у форматі презентації книги «Порода: Антологія українських письменників Донбасу» (київське видавництво «Легенда», 2017 р.).

 Такі проекти, як «Книжка на схід», відносяться до «ніби дуже простих, але дуже важливих практичних кейсів гуманітарної вітамінізації», які стануть першими кроками «нашого повернення» після встановлення контролю над нашим кордоном, – зауважує історик, літератор, координатор громадянського руху «Деокупація. Повернення. Освіта» Олена Стяжкіна, чия творчість також знайшла відображення у антології.

 

 Подібний «дієвий потужний чинник деокупації свідомості» потрібний також і у прифронтовій зоні української Донеччини. Активними реалізаторами цього важливого месенджа суспільству є організатори заходу – автори і упорядники антології – письменники, громадські діячі, історики і політологи, що у 2015 р. вимушено залишили Донеччину і сьогодні працюють у культурно-освітніх закладах Києва і Львова. 

 Один з ініціаторів проекту антології українських письменників Донбасу, політолог і громадський діяч Станіслав Федорчук підкреслив, що мета її упорядників полягала у тому, щоб показати людям Донеччини і України загалом, що в нашому регіоні були і є талановиті українські літератори, наш край є самодостатньою і унікальною складовою українського літературного процесу. 

До антології увійшли ті твори, які самі автори оцінюють як найкращі. Політолог запевнив, що це тільки перша книга антології, оскільки упорядники були обмежені обсягом видання. До книги не увійшли твори багатьох авторів, також планується відкриття нових імен, тож робота триватиме.  

 Український письменник, історик, бандурист Дмитро Білий зачитав присутнім уривок зі свого історичного роману «Басаврюк ХХ», присвяченого подіям минулого століття. Цей роман з його виразною гоголівською алюзією, є, на думку рецензентів, однією з найвдаліших спроб авантюрно-містичного характеру в сучасній українській літературі. Дмитро Білий – доктор історичних наук, фахівець з історії українців Кубані, до війни на сході працював у Донецькому юридичному інституті. Походить з роду кубанських козаків. Є одним із засновників козацької організації на Донеччині, осавулом Азовського козацького війська. Нині мешкає у Львові.    

 

Один з упорядників антології і її автор, поет Микита Григоров зачитав свої вірші і розказав присутнім про те, яка масштабна координаційна робота була здійснена ініціаторами проекту, щоб сьогодні можна було в одній книзі ознайомитись з творчістю понад шести десятків авторів, що у часовому плані охоплюють кінець ХІХ – початок ХХІ століття. 

Наприкінці зустрічі до бібліотеки інституту було передано у дарунок, окрім власне антології, кілька десятків примірників художньої і наукової літератури української проблематики. Здебільшого, це книги, що надруковані у київському видавництві «Смолоскип», у тому числі – серійні видання (серії «Розстріляне відродження», «Шістдесятники», альманах «Молода нація»). 

Того ж дня організатори проекту відправились на зустріч із місцевими громадами Костянтинівки, Слов’янська, Краматорська. Загалом, у рамках проекту заплановано відвідати п’ятнадцять районів Донецької та Луганської областей, передбачається охопити більше 140 великих та малих локацій (бібліотеки, ЦБС, школи, ВНЗ, мистецькі простори тощо). Акція триватиме до кінця листопада 2017 року. 

Проект реалізовується шляхом об’єднання ресурсів Міжнародного благодійного фонду “Смолоскип”, благодійного фонду Сергія Жадана, Української народної ради Донеччини та Луганщини, мистецької агенції “Територія А”, Донецької обласної державної адміністрації, благодійного фонду “Рідне село” та української ініціативи зміцнення громадської довіри UCBI (USAID).